Vrste manikira
Klasični manikir ( mokri ili suvi ).
Mokri manikir se radi kada klijent ima pojedene nokte, zapuštenu kutikulu ili traumirane nokte (suve i lomljive), a sastoji se od osnovne pripreme ruku, pravljenja forme nokta, razmekšavanja kutikule u specijalnom rastvoru i njeno uklanjanje manikirnim instrumentom, uklanjanja zanoktica, masaže ruku, masaže kutikule i poliranja noktiju.
Suvi manikir obuhvata sve gore navedeno osim razmekšavanja kutikule.
Evropski manikir
Obuhvata sve gore navedeno s tim da se uklanjanje kutikule radi specijalnim sredstvima bez korišćenja manikirnih instrumenata.
Francuski manikir
Karakteristika francuskog manikira je to da su krajevi nokta oslikani belim lakom i pokriva se celokupna površina lakom svetljijih nijansi.
Muški manikir
Obuhvata pripremu ruku, izbelivanje noktiju, uklanjanje žuljeva, masaža ruku i poliranje noktiju
Dečiji manikir
Obuhvata osnovnu pripremu ruku, lagana masaža, lečidne tretmane za ruke.
Tretmanski manikir
Vrući manikir se radi klijentima sa veoma suvim noktima i traumiranim noktima jer se radi sa specijalnim losionima koji služe za lečenje ruku i noktiju. Obuhvata osnovnu pripremu, potapanje ruku u topli losion, masaža, poliranje noktiju.
Sa kamenom
Manikir sa kamenom se radi u slučaju žuljeva, ogrubele kože ruku i zadebljale kože oko noktiju. Radi se sa specijalnim kamenom.
Lux manikir
Vlaži kožu i obezbeđuje neobhodne vitamine korišćenjem mineralnih soli, ulja žožobe, ruže, maslinovog ulja, šećerne terapije itd. U ovaj tretman spada i korišćenje esencijalnih ulja zbog čega se može nazivati spa manikir sa aromaterapijom.