Mesecari
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesecari

Photomania & zabava
 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Manikir

Ići dole 
AutorPoruka
medena

medena


Broj poruka : 106
Datum upisa : 24.12.2010

Manikir Empty
PočaljiNaslov: Manikir   Manikir Icon_minitimePon Mar 21, 2011 5:25 am

Manikir kroz istoriju

Reč "MANICURE" potiče od latinske reči "manus" što znači ruka I reči "cure " koja se odnosila na negu.

Prvi podaci o upotrebi manikira,kao tretmana za opuštanje i ulepšavanje,koliko je poznato, potiču iz Indije I Egipta. Govorimo o periodu pre otprilike 6000 godina kada se bez široke palete lakova za nokte I sjajnih parafinskih pakovanja za ruke podjednako posvećivala pažnja nezi ruku koliko I danas.

Poznato je da su kraljica Nefertiti kao I Kleopatra bile prvi ljubitelji crvene boje za nokte.
No, bojenje noktiju nisu uživale samo žene već I muškarci. Prilikom arheoloskih istraživanja u grobnicama faraona pronadjene su slike na kojima se jasno vidi kako robovi sredjuju nokte svojim gospodarima što su I prvi dokazi o istoriji manikira. To nije mogao biti bilo ko,bili su to pravi umetnici. I tada su postojali majstori ovog zanata bogato nagradjivani za svoj rad. Pored manikira bavili su se I oslikavanjem kako lica tako I tela. Boje su spravljane od različitih vrsta biljaka I tajnih sastojaka koji su omogućavali postojanost boja. Kao dokaz postoje I različiti spisi sa mnoštvom recepata za ulepšavanje I negu a neki od njih se I danas koriste u kozmetičkoj industriji.

Bojenje noktiju kao oznaka društvenog staleža takodje je bila prisutna I u Kini. Bojenje jarkim bojama kao I dužina noktiju pripadali su članovima kraljevske porodice. Ostali su se morali zadovoljiti kratkim I svetlo obojenim noktima. Kinezi su koristili lak u boji napravljen od kaučuka,belanaca,želatina I pčeljinjeg voska. Takva smesa bi za nekoliko sati ili preko noci prešla iz blago ružičaste u crvenu. Obzirom da je dužina njihovih noktiju dostizala I 10-13 cm moralo se voditi računa o lomljenju. Da bi se izbeglo koristili su zlatne trake ili trake od bambusa koje su često bile ukrašene dragim kamenjem. Sada postaje jasno I zašto je manikir tada bio oznaka društvenog staleža.

U Indiji je korišćena boja koja se dobijala iz biljke kane (Henna) koja se I danas koristi za dizajn šara na rukama,poznat kao Mehndi, dok su drevne Inke bile poznate po tome što su ukrašavale svoje nokte slikama orla.

Dokazi o postojanju prvih alata za manikir,spravljen od čistog zlata, datira čak od pre 4000 godina . Prvi sledeći podaci o korešćenju alata za manikir dolaze iz Francuske. Neki smatraju da se Luj požalio ličnom lekaru na problem sa zanokticama oko čega mu je ovaj pomogao I tako došao na ideju o potpuno novom setu instrumenata za manikir. Sestričina pomenutog lekara je bila veoma ambiciozna dama I zaslužna za to što je manikir bivao sve popularniji.
Prvi tragovi laka za nokte datiraju od pre 3000 godina.Smatra se da su prvi narodi koji su koristili lak za nokte bili Japanci I Italijani.

Tradicija ukrašavanja noktiju biva prisutna I u 18. I 19. veku što se jasno vidi na portretima. Izdanje engleskog kuvara iz 19. veka sadržalo je recept za spravljanje boje laka za nokte,zatim se na tržištu pojavila I prva pasta za poliranje. U tom periodu se takodje razvija I nailart a broj kozmetičkih salona značajno raste. Zanimljivo je da iz tog perioda potiče štapić od narandzinog drveta koji se I danas koristi za manikir.

Francuski makeup artist Mišel Menard je došao na ideju za ovakvim proizvodom pitajuci se zašto žene šminkaju usne I oči a nokte ostavljaju u prirodnom obliku. Mogao je da se kupi samo u apotekama I pravljen je u više boja. Najpopularnija je bila, razume se, crvena a vec tada smatralo se da boja laka mora da odgovara boji usana tj ruža.

1920. godine ideja za prvi lak za nokte koji je najsličniji onom koji danas koristimo došla je sa nastankom prve boje za automobile. Sve je počelo kada je Charles Revson osnovao porodičnu firmu u kojoj je partner bio hemičar Charles Lachman . Smatra se da je njihova radnica Michelle Renard bila ta koja je došla na ovu ideju. Vlasnici kompanije smatrali su kako njen revolucionarni proizvod ima potencijala I ubrzo zatim otvaraju fabriku I proizvodnja počinje…Tako je The Charles Revson company postala I danas popularni REVLON !Slovo L u nazivu dodato je u čast hemičara I poslovnog partnera u kompaniji Charlesa Lachmana.Prava revolucija nastaje 1932. godine kada vec poznata kuća Revlon lansira svoju paletu lakova za nokte koji su verno pratili nijanse ruža za usne,što se I danas praktikuje.1927. godine slavni Max Factor uvrstio je lak za nokte u svoji ponudu makeup proizvoda. Bio je to lak u obliku kreme.U 20-om veku nega noktiju postaje neizbežan deo kozmetičke industrije. Iako je od nastanka prvog laka za nokte prošlo dosta vremena on ulazi u masovnu upotrebu tek pošto su ga promovisale slavne glumačke zvezde Greta Garbo I Rita Hejvort.Nekoliko godina kasnije kultna londonska radnja Biba pušta u prodaju crni lak koji je bio tražen od strane zvezda I to ne samo ženskih vec I muških poput Fredija Merkjuria I Merlin Mensona.

Dakle,svi su želeli lepe I duge nokte a oni koji ih nisu mogli imati voljni su bili da pokušaju bilo šta.Za produžavanje noktiju koristili su se odsečeni nokti,lepljeni na krajeve prirodnih a onda prekrivani komadićima papira. Dalji razvoj odredio je pronalazak veštackih noktiju 50-ih godina 20. veka. Ovaj fascinantan izum delo je Freda Sleka,zubara iz Filadelfije,koji je došao na ovu ideju kada je povredio nokat. Obzirom da ga je povreda ometala u obavljanju posla kao materijal za pokrivanje rane upotrebio je akril. Dobivši očekivani rezultat upotrebio je akril I na noktima svoje supruge kako bi je sprečio da ih gricka .Kasnije je pomenuti material korišćen ne samo za zacelivanje nokta već I za nadogradnju prirodnih što je dovelo do razvoja potpuno nove tehnologije u nadogradnji noktiju.

1960. godine kompanije za proizvodnju materijala I sastojaka za zubarske klinike dobijaju nove klijente,vlasnike kozmetičkih salona ! Potražnja je bila toliko velika da su otvarane nove labaratorije koje su radile samo na poboljšavanju starih I razvijanju novih materijala I ideja kako u zubarkoj tako I kozmetičkoj industriji. Tipse su u početku pravljene od bilo kog elastičnog materijala a prva kompanija koja se bavila proizvodnjom bila je Patti Nails.1975. godine u Los Andjelesu ,Jeff Pink, kao novi izum u ovoj oblasti predstavlja Francuski manikir. Ovaj način I nije imao baš mnogo veze sa Francuskom ali kao što Jeff kaže dalo je ideji poseban šarm. Na ovu ideju došao je slušajući Holivudske zvezde kako se stalno žale na to da moraju često menjati lak na noktima kako bi im se slagao sa garderobom ili kostimom. Boja je bila nežno ružičasta sa belom trakom na vrhu nokta I kao takav odgovarao je svakom kostimu. French manikir je I danas najtreženiji način bojenja noktiju u kozmetičkim salonima.Kako su se ideje dalje pojavljivale,tehnologija napredovala većini je poznato…Jedino što se ne menja je želja da nokti izgledaju negovano,uredno a oni smeliji od njih naprave prava mala umetnička dela.

Nazad na vrh Ići dole
medena

medena


Broj poruka : 106
Datum upisa : 24.12.2010

Manikir Empty
PočaljiNaslov: Re: Manikir   Manikir Icon_minitimeUto Mar 22, 2011 4:12 am

Vrste manikira

Klasični manikir ( mokri ili suvi ).

Mokri manikir se radi kada klijent ima pojedene nokte, zapuštenu kutikulu ili traumirane nokte (suve i lomljive), a sastoji se od osnovne pripreme ruku, pravljenja forme nokta, razmekšavanja kutikule u specijalnom rastvoru i njeno uklanjanje manikirnim instrumentom, uklanjanja zanoktica, masaže ruku, masaže kutikule i poliranja noktiju.

Suvi manikir obuhvata sve gore navedeno osim razmekšavanja kutikule.

Evropski manikir

Obuhvata sve gore navedeno s tim da se uklanjanje kutikule radi specijalnim sredstvima bez korišćenja manikirnih instrumenata.

Francuski manikir

Karakteristika francuskog manikira je to da su krajevi nokta oslikani belim lakom i pokriva se celokupna površina lakom svetljijih nijansi.

Muški manikir

Obuhvata pripremu ruku, izbelivanje noktiju, uklanjanje žuljeva, masaža ruku i poliranje noktiju

Dečiji manikir

Obuhvata osnovnu pripremu ruku, lagana masaža, lečidne tretmane za ruke.

Tretmanski manikir

Vrući manikir se radi klijentima sa veoma suvim noktima i traumiranim noktima jer se radi sa specijalnim losionima koji služe za lečenje ruku i noktiju. Obuhvata osnovnu pripremu, potapanje ruku u topli losion, masaža, poliranje noktiju.

Sa kamenom

Manikir sa kamenom se radi u slučaju žuljeva, ogrubele kože ruku i zadebljale kože oko noktiju. Radi se sa specijalnim kamenom.

Lux manikir

Vlaži kožu i obezbeđuje neobhodne vitamine korišćenjem mineralnih soli, ulja žožobe, ruže, maslinovog ulja, šećerne terapije itd. U ovaj tretman spada i korišćenje esencijalnih ulja zbog čega se može nazivati spa manikir sa aromaterapijom.



Manikir Nokti
Nazad na vrh Ići dole
 
Manikir
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mesecari :: Drustvo :: Moda-
Skoči na: