Prva ljubav... ona je u našem sećanju slatka čak i kada je okončana uz suze
U stvari, najčešće se i završava tako, jer se uglavnom događa u doba adolescencije, a to znači - prerano. Kao takva brzo plane, ali i brzo sagori. Veoma je intenzivna i euforična, ali po nekom nepisanom pravilu osuđena na propast. I dramatična. Zaljubljeni tinejdžeri u stanju su da se satima samo gledaju, da vode beskrajno duge telefonske razgovore, da upijaju jedno drugo, da veruju da su jedini na svetu. Tako savladavaju prve lekcije o intimnosti, poverenju, deljenju... U stvari, uče se zrelosti.
Naučnici su otkrili da zaljubljivanje utiče na mozak tinejdžera slično kao kokain. Taj osećaj donosi mu takvo zadovoljstvo da on o njemu postaje ovisan. Eto zbog čega to uzbudljivo iskustvo većina nas pamti, i to maltene do detalja, čak i onda kada su sve ostale uspomene na pragu da iščeznu.
Sociolozi smatraju da je prvu ljubav nemoguće izbrisati iz sećanja, jer je idealizovana i uz nju vežemo najlepše dane svog života. Sećanje na nju naročito postaje intenzivno posle nekih narednih ljubavnih iskustava i brodoloma, kada shvatimo da je potraga za idealnim partnerom nemoguća misija i da je našoj predstavi o njemu najbliži bio upravo onaj prvi, odnosno prva. Iznenada opet sve počinje da nas podseća na ono što je nekad bilo, filmovi koje smo zajedno gledali, taktovi pesme uz koju smo plesali... Čak i ono što smo zamerali odjednom poprima sasvim nove boje i naša prva ljubav postaje mera za sve. A to predstavlja veliku opasnost po naš ljubavni život, toliku da sociolozi smatraju da bi najbolje bilo kada bismo mogli da preskočimo prvu ljubav. Čuj, da je preskočimo?! Kažu, bili bismo mnogo srećniji!
- Čini se da tajna dugoročne sreće u ljubavi leži u preskakanju prve, mladalačke veze. Ukoliko ste imali vrlo strastvenu prvu vezu i ako dopustite da vam taj osećaj postane merilo za veze, onda je neizbežno da će vam ozbiljni partneri i odnosi u zrelijim godinama delovati dosadno i razočaravajuće. Problem nastaje ako osim onih staloženih i konkretnih stvari u vezi nastavite da tražite uzbuđenja i intenzitet koji ste osećali kao deca. Rešenje je jednostavno: ako možete da se zaštitite od intenzivne prve strasti, bićete srećniji u životu - ističe dr Malkolm Brajnin, iz Instituta za društvena i ekonomska istraživanja na Univerzitetu u Eseksu.
- Da euforija, koju osećamo dok u nečijim očima otkrivamo ceo univerzum, odista može biti prepreka za pronalaženje sreće sa narednim partnerima - potvrdila je i Gejl Briver, profesor socijalne psihologije na University od Central Lancashire. Ona smatra da: "Ako od partnera tražite spontanost i 'ono' ostajanje bez daha, koje je prvu ljubav činilo toliko uzbudljivom, onda se pomirite s tim da će vaš partner istovremeno biti potpuno predan i pouzdan. Jer, neko ko je spontan i razigran, malo kada ima i te kvalitete." I tu dolazimo do paradoksalne situacije - ono što bi vezu učinilo idealnom, u suštini bi je i dovelo do propasti. Zabava i stabilnost u jednoj vezi nekako ne idu zajedno.
Interesantno je to da iako se muškarci neverovatnom brzinom zaljubljuju na prvi pogled, ta ljubav im ostaje u podsvesti ceo život i, kako tvrdi američki psiholog dr Nensi Kališ, utiče na formiranje njihovog stava o svim narednim vezama. Stoga je veoma važno kako se ta ljubav okončala. Ako vam je slomila srce, velike su šanse da ćete se i godinama kasnije preispitivati šta je tada krenulo naopako i da li ste sa prvom ljubavlju, možda, mogli i starost dočekati. No, engleski državnik i pisac iz 19. veka lepo je primetio upravo to, da je "magija prve ljubavi u našem neznanju da ona svakoga trenutka može da prestane". Istovremeno, dr Kališ zaključuje: "Izgubite li nekoga s kim ste izgrađivali zajednički identitet, to je kao da ste ostali bez dela sebe. A taj gubitak snažnije proživljavaju muškarci."
Ima i onih koji smatraju da je one leptiriće u stomaku moguće ceo život održavati živahnim. Doduše, način na koji se došlo do tog zaključka nije nimalo romantičan, ali daje nadu da su čuda ipak moguća. Američki antropolog Helen Fišer je sa kolegama skenirala i posmatrala aktivnosti mozga kod 17 muškaraca i žena, onih koji su u srećnom braku više od dve decenije i onih koji su u vezi manje od pola godine.
- Mozak je reagovao veoma slično, a to je nesporan dokaz da ljubav može da prkosi vremenu - rekla je dr Fišer. Skeniranjem mozga, utvrđeno je da prva ljubav nikada ne umire. Snimci su, naime, pokazali da su neki parovi još bili ludi jedni za drugim čak i posle višedecenijskog bračnog života. Kod njih su primećeni isti znaci ljubavne euforije, kao i kod sveže zaljubljenih. Tokom eksperimenta posmatrali su fotografije svojih partnera i svi odreda su rekli da su i posle 20 godina zaljubljeni u svoje supružnike. Gotovo isti rezultati bili su i kod osoba koje su sa svojim partnerom bile maltene na početku veze. Područje u središtu mozga, koje proizvodi dopamin, hemikaliju zaslužnu za dobro raspoloženje, bilo je najjače osvetljeno.
- Kada ljude širom sveta upitate da li ljubav može da traje godinama, prevrnuće očima i reći da verovatno ne može. To govori i većina knjiga, ali mi smo dokazali da nisu u pravu - rekla je Fišerova.
Kada kažemo da su ova skeniranja bila "gotovo" identična, to znači da je kod sveže zaljubljenih uočena još i aktivnost u području mozga koja je povezana sa opsednutošću i teskobom, dok je kod onih koji su imali poduži ljubavni staž uočena aktivnost u području koje ima veze sa smirenjem i potiskivanjem bola. Ili, u prevodu - maničnost i opsesiju vremenom zameni ljubavno smirenje.
Za šta ćete se opredeliti, da li za hod po oblacima ili po zemlji, to zavisi isključivo od vas. Na vama je da odaberete da li ćete se potruditi da zauvek iza sebe ostavite neponovljive trenutke iz rane mladosti da biste mogli da se posvetite zrelijoj vezi, ili ćete sve meriti po intenzitetu one ljubavi koja je preživela još samo u vašem sećanju. Idealno bi bilo da prvu ljubav pominjete samo kroz stihove pesama, više kao fenomen, a manje kao ljubav od krvi i mesa, sa imenom i prezimenom. Opevana je na svim jezicima, pa i kod nas. Kod Balaševića ona je "došla tiho, nezvana, sama, za sva vremena skrila se tu negde, duboko u nama".